Materiały łączone w opakowaniach
Nie jest tajemnicą, że opakowania SILBO typu MONOSIL, czyli wyprodukowane tylko z jednego rodzaju surowca, są korzystne z punktu widzenia środowiskowego. Ale to wcale nie oznacza, że powinniśmy przekreślać produkty wielomateriałowe. Te również wykazują potencjał ekologiczny. Pod warunkiem, że spełniają pewne warunki.
Opakowanie wielomateriałowe zdatne do recyklingu
Trzeba zdawać sobie sprawę z tego, że opakowanie wielomateriałowe też może nadawać się do ponownego przetwarzania i być łatwe w segregowaniu. Natomiast musi być ono zaprojektowane w taki sposób, by poszczególne warstwy dały się od siebie stosunkowo łatwo oddzielać. Chodzi też o to, by sam klient był w stanie je rozpoznać.
Przykład? Opakowanie po jogurcie. Z plastikowym kubeczkiem, owiniętym w papierową obwolutę, z aluminiowym wieczkiem. Mamy w tym przypadku trzy różne surowce. Ale nie jest problemem, by poszczególne komponenty znalazły się w oddzielnych koszach do segregacji, zwłaszcza jeśli na papierowej etykiecie jest specjalny pasek, który ułatwia oddzielenie go od części plastikowej. Wieczko i kubeczek – do żółtego kubła na plastik. Owijka – do niebieskiego kosza na papier.
Taka sama sytuacja dotyczy szklanych słoików po dżemie z metalową nakrętką i papierową etykietą. Jeśli nie zamierzasz użyć słoika ponownie, obwolutę należy ściągnąć, a nakrętkę potraktować jako odrębny surowiec. Tutaj podobnie, każdy komponent ląduje w odrębnym koszu.
Dość intuicyjne, prawda?
Wielomateriałowość bywa czasem szkodliwa
Mając tę wiedzę, można przełożyć ją także na sytuację odwrotną: kiedy opakowanie wielomateriałowe szkodzi środowisku? Odpowiedź jest prosta: wtedy, kiedy poszczególnych surowców nie da się od siebie oddzielić.
Pomyśl na przykład o popularnych kartonach po sokach, które ze względów praktycznych i higienicznych muszą być zabezpieczone od wewnątrz folią aluminiową. Po zużyciu produktu nie da się tej folii ręcznie oderwać i oddzielić od warstwy papierowej. W efekcie takie opakowanie w zasadzie jest trudne do ponownego przetworzenia. Teoretycznie takie opakowania są przeznaczone do recyklingu i sortownie, a zakłady odzysku surowców dysponują technologią umożliwiającą recyklingowanie tego rodzaju opakowań. W praktyce jednak jest ona dla wielu podmiotów nieopłacalna, a niekiedy nawet niemożliwa do zastosowania.
Czasem już na pierwszym etapie segregacji przydomowej wiele osób, sugerując się tylko wierzchnią warstwą takiego opakowania, błędnie wrzuca je do niebieskiego kosza na papier, a nie do żółtego, na metale i tworzywa sztuczne. Wówczas szanse na recykling jeszcze bardziej się zmniejszają1.
Rozwiązania wielomateriałowe SILBO, czyli dobry wybór konsumencki
W SILBO ograniczamy plastik na tyle, na ile to tylko możliwe i dostarczamy naszym klientom zróżnicowane rozwiązania, zależnie od potrzeb i specyfiki pakowanego produktu.
Nasze opakowania z kategorii MINISIL, gdzie plastik jest zredukowany do niedającego się zastąpić na dany moment, w tym konkretnym przypadku, minimum. Poszczególne materiały da się tu od siebie łatwo oddzielić, co ułatwia segregację i recykling. Z myślą o środowisku obniżona jest sama waga opakowania, a użyte kleje i farby na bazie wody zmniejszają ślad węglowy. Ponadto warunki wyprodukowania opakowań SILBO to produkcja niskoemisyjna, w zakładzie bazującym na odnawialnych źródłach energii.
Wielomateriałowość zresztą sama w sobie nie jest czymś z gruntu złym. Wiele naszych kompostowalnych opakowań typu BIOSIL także wykonujemy z materiałów łączonych. Przykładowe połączenie to siatka + folia. Takie rozwiązanie nie wyklucza ekologicznych właściwości. To kolejny dowód na to, że nowoczesna technologia w produkcji opakowań nie zawsze ogranicza się wyłącznie do monomateriałowości. Jeśli jednak macie wątpliwości co do wyboru opakowania i nie jesteście pewni co do jego parametrów, warto sprawdzić certyfikat, jaki na nim widnieje.
1 Więcej o tym: https://portalkomunalny.pl/gdzie-wyrzucac-kartony-po-mleku-i-soku-2021-413956/
Zobacz również:
Najczęściej czytane
O firmie
Silbo – eksperci w produkcji opakowań. Mając 20 lat doświadczenia w branży. Wspieramy ochronę środowiska na wielu płaszczyznach, między innymi poprzez kreowanie nowych, biokompostowalnych standardów w dziedzinie produkcji opakowań. Skupienie na innowacjach, ekologii oraz kwestii jakości są głównymi wartościami na których jest oparta działalność SILBO.